Інтерактивна картографія у сфері охорони довкілля

Десяток років тому комп’ютерні геоінформаційні системи мали доволі невелике поширення у світі, спричинене:

  • Існуванням у різних державах значних обмежень стосовно доступу до детальних карт, обумовлених військовими моментами.
  • Значною вартістю спеціалізованого програмного забезпечення у цій сфері, яка сягала десятків тисяч доларів за комплект.
  • Кваліфікаційними вимогами до користувачів таких систем.

Стрімке поширення Інтернету призвело до розміщення у всесвітній мережі значної кількості картографічного матеріалу. На перших порах це були добуті різними правдами та неправдами карти, супутникові знімки низької якості.

Наступний імпульс спричинило поширення системи глобального позиціювання GPS, яка надала змогу із значною точністю зображати поточне місце розташування, а також документувати цікаві точки, шлях переміщення, інше.

Почали з’являтися доступніші програми широкого вжитку, для прикладу, OziExplorer (у пошукових системах можна знайти багато сайтів із описом цієї програми та готовими картами для неї).

Зацікавлення користувачів не залишилося без уваги великих гравців на ринку програмного забезпечення, що призвело до появи Google Earth та інших подібних продуктів.

У порівнянні із програмами типу OziExplorer, які працюють із картами та даними, розміщеними безпосередньо на комп’ютері та не потребують доступу до Інтернету, програма Google Earth для формування основи завантажує супутникові знімки та інші дані із розташованих у Інтернеті серверів компанії Google.

Подальший розвиток інтернет-технологій призвів до появи значної кількості веб-сервісів, які надають через браузер доступ до картографічних даних та супутникових фотографій доброї роздільної здатності.

Серед таких сервісів:

Також вартує уваги програма SAS.Планета (SASPlanet), котра дозволяє використовувати дані із багатьох веб-сервісів.

Зазначені сайти, як і безкоштовні та недорогі програми, не дозволяють здійснювати складну обробку інформації та покликані насамперед здійснювати візуалізацію даних.

Інформація у сфері охорони довкілля має чітко виражений просторовий характер, що приводить до широкого застосування ГІС технологій у напрямку обробки та зображення природоохоронної інформації.

Варті уваги приклади інтерактивних карт, що відображають інформацію у сфері охорони довкілля:

Ключовим для формування таких карт є прив’язка об’єктів до місцевості шляхом введення координат цих об’єктів.

Картографічні об’єкти складаються із наступних базових елементів:

  • точка, що описується парою координат довгота/широта;
  • лінія (полілінія), яка описується послідовністю точок (пар координат);
  • багатокутник, що описується послідовністю точок (пар координат), при цьому остання точка послідовності з’єднана із першою.

Створювати окремі елементи, змінювати їх реквізити (назви, зображення, тощо) зручно у вищезгаданій програмі Google Earth чи у інших спеціалізованих програмах.

У значній частині випадків для зображення природоохоронної інформації об’єкт достатньо описати точкою. Це стосується як джерел викидів, скидів, так і невеликих майданчиків, тощо. При цьому координати точки можуть бути визначені безпосередньо на місці, із допомогою GPS-приймача, або із застосуванням спеціалізованих програм, шляхом зазначення місця розташування об’єкту на карті (супутниковій фотографії) із подальшим зображенням програмою координат.

Із цією метою може бути застосована розташована на нашому сайті спеціалізована інтерактивна карта, «клік» мишею на якій виводить маркер та його координати у градусах, хвилинах, секундах, а також десятковому форматі, які можуть бути скопійовані у інші програми. Маркер можна переносити у інше місце або «кліком» у іншому місці встановлювати новий маркер замість існуючого.

Переміщення по карті здійснюється різними способами:

  1. Із допомогою миші – «взявши» карту та переміщаючи її по екрану.
  2. Натисканням мишею на стрілках навігації у лівому верхньому кутку.
  3. Кнопками клавіатури із стрілками.

Зміна масштабу може бути виконана:

  1. Коліщатком миші.
  2. Виділенням потрібного фрагменту карти мишею із натиснутою кнопкою «Ctrl».
  3. Вертикальним повзунком, розташованим ліворуч на екрані.

Додатково до типових карт Google на цій сторінці існує можливість зображення карти Генерального штабу СРСР – через відповідну кнопку угорі справа екрану. Покриття цієї карти на даний час обмежене прямокутником, що описує територію Львівської області.

Визначені координати об’єктів разом із їх описом серед іншого можуть бути використані для подальшого зображення об’єктів на інших картах, для прикладу, таким чином (англ.).

В.Старий