Пестицидна крапка на Прикарпатті
Мешканці села Загайпіль Коломийського району зітхнули з полегшення, сотні кілограм пестицидів вивезли з колишнього колгоспу «Червоний прапор». Небезпечні для здоров’я речовини зберігались на складах більше 20 років. Схожих складів тільки на Коломийщині 17, в області ще більше. До кінця року усі отрутохімікати утилізують на заводах Польщі та Німеччини.
Проблема з отрутохімікатами існує в Україні з початку незалежності. Однак до недавнього часу увагу їй практично не приділяли, окремі ініціативні на місцях не впливали на рішення згори. З території колишнього радянського союзу зникли такі структурні одиниці як колгоспи, відповідальність за збереження небезпечних речовин лягла на плечі підприємствам правонаступникам – здебільшого приватні агрокомплекси. Якщо не утворилося підприємство, яке б взяло на баланс усе майно колишнього колгоспу, то власником хімічних речовин ставала сільська рада.
Сьогодні ці речовини є не придатними, мало того, ніхто ґрунтовно не досліджував їхній вплив на певну територію та здоров’я населення.Офіційно проблем з отрутохімікатами не існує, адже майже ніде медики не фіксували отруєння людей, приміром, пестицидами. Однак мешканці, які живуть на територіях, де розміщені небезпечні речовини переконані – їх алергічні захворювання саме від них. Лікарі часто записують у медичних картках діагноз «алергічний дерматит незрозумілої етіології». Разалергія – значить до лікаря можна не йти, так міркують майже усі з таким діагнозом. Хворі у більшості випадків звертаються в аптеку.Тільки затверджена державна програма щодо вивезення з території країни небезпечних речовин, що використовувались у сільському господарстві СРСР, поставить крапку у проблемі всеукраїнськогомасштабу. Як каже начальник держуправління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області Андрій Троценко, це перший такий крок, коли екологи не тільки розказують про проблему і її наслідки, але й безпосередньо займаються ліквідацією. Зокрема, за державною програмою проведено інвентаризацію усіх складів з отруйними речовинами на Прикарпатті. На підприємствах та організаціях агропромислового комплексу Івано-Франківської області зберігалось 186,1 тонн заборонених та непридатних для використання хімічних засобів захисту рослин. Небезпечні речовини вивозили разом із непридатними для використання ґрунтами, де вони знаходилися.
«Фактично сільські ради не здійснювали контроль, - розводить руками Андрій Володимирович. – Вони не мали фінансової можливості утримувати у штаті, наприклад, наглядача складу з отрутохімікатами». У 2008 році в загальному державному бюджеті передбачили кошти на виконання державноїпрограми. Оскільки наприкінці минулого року в країні зрозуміли – потрібно затягти пояси. Міністерство охорони навколишнього природного середовища вирішило, що частину фінансування державної програми візьмуть на себе обласні бюджети. Щоб вивезти та позбутися усіх отрутохімікатів в Івано-Франківській області необхідно 3 млн. грн. 50% витрат на себе взяла область. Міністерство провело тендер на використання грошей з державного фонду охорони навколишнього природного середовища. Тендер виграла запорізька фірма «Динаміка». Наприкінці березня цього року під час сесії обласної ради прийняли рішення про виділення 1,493 тис. грн. «Представник з МНС, охорони навколишнього природного середовища, управляння сільського господарства, представники РДА, сільських рад об’їздили кожне місце, де зберігались отрутохімікати. Пізніше здійснили перевірку чи все дійсно забрали. Склали відповідний акт», - розповідає про процедуру начальник відділу комплексного управління та координації природоохоронною діяльністю Андрій Пліхтяк.
Скриня Пандори
В Україні утилізацією пестицидів займається тільки підприємство в селі Шостка Сумської області. Це найстаріший завод, що може утилізовувати пестициди. Тому основну кількість пестицидів знищують закордоном. Вартість утилізації коливається у межах 12-20 тис. грн. за тонну. У Шостці при високих температурах спалюється пестициди, але частка продукту згорання попадає в атмосферу. За словами екологів тамтешня технологія потребує модернізації. «На даний момент Шостку можна назвати зоною стихійного лиха, - продовжує Андрій Троценко. - Сам завод зацікавлений, щоб максимально взяти на себе ресурс по знешкодженню пестицидів, хоча не має відповідної технології, щоб люди, які живуть на тих територіях почували себе нормально».На участь у тендері з вивезення пестицидів з Прикарпаття заявлялись інші організації. Головною умовою було представити договори підтвердження про співпрацю з закордоном партнером. Чимало фірм не могли представити ці угоди. Їх не допустили до участі у тендері. «Завод у Шостці перевантажений на 10 років уперед, - каже Троценко. - 2008-2009 роки були резонансними в Україні щодо вивезення пестицидів.
Не секрет, що отримати ліценцію на вивезення пестицидів не таке й складне явище. В Україні утворилась десятки фірм, які пропонували нижчі ціни, вигравали тендери, а реального вивезення небезпечних речовин не проводили».
Чиновник наводить приклад, як у Луганській області одна з таких фірм, освоюючи державний ресурс займалась вивезенням отрутохімікатів. А насправді скидала їх за межі області. Таких випадків в Україні було кілька, порушені кримінальні справи. У відкритому середовищі пестициди – бомба сповільненої дії, кажуть екологи. У зв’язку із інцидентом Міністерство охорони природного навколишнього середовища ініціювало перегляд надання ліцензій фірмам на здійснення діяльності щодо вивезення пестицидів.
Вивіз пестицидів з Прикарпатті відбувся згідно міжнародних екологічних стандартів. Процес збирання, фасування і вивезення небезпечних був також під контролем кількох державних служб. Після того як отруйні речовини запакували у спеціальні ємкості, за вивозом з території України слідкували органи СБУ та митні служби.Пестициди
- це хімічні речовини, що застосовуються в сільському господарстві для боротьби з хворобами вирощуваних культур, різноманітними шкідниками та гризунами, а такождля знищення бур'янів. Нині в сільському господарстві використовують сотні хімічних речовин, які випускають у вигляді емульсій, порошків, дуетів, паст тощо. Особливості пестицидів, порівняно з хімічними речовинами іншого призначення, полягають у неминучості їх циркуляції в біосфері протягом тривалого часу. Пестициди є високотоксичними речовинами, які важко розкладаються.Марія ПЕТРІВ, «Івано-Франківський оглядач»