У Львові відкрито першу в Україні екологічно безпечну лінію з переробки енергоощадних ламп

20 жовтня у Львові на міській ТЕЦ-2 урочисто відкрили лінію з переробки відпрацьованих трубчастих та компактних енергоощадних ламп, що містять ртуть, яка є першою такою на території України.

Лінію відкрито в рамках проекту «Створення муніципальної системи поводження з відходами електронного та електричного устаткування у Львові з використанням досвіду Любліна», який реалізовується за співфінансування ЄС.

В процесі реалізації цього спільного проекту українськими та польськими партнерами виконано цілий ряд заходів по обидва боки кордону, які включали проведення досліджень, семінарів, конференцій, широкої інформаційної кампанії та придбання обладнання для безпечного поводження з відходами електронного та електричного устаткування.

Найбільш масштабним із цих заходів безумовно є придбання надсучасного інтелектуального комплексу для утилізації люмінесцентних ламп, які містять небезпечну для здоров'я людини та довкілля компоненту - ртуть. Постачальником даного обладнання виступила шведська фірма "MRT System AB", яка є одним зі світових лідерів у галузі рециклінгу електронних відходів, в тому числі тих, які містять небезпечні компоненти. Обладнання цієї фірми успішно використовується на усіх континентах, зокрема у цілому ряді країн Європи, Північної Америки та Азії. Відтак, після запуску даної технологічної лінії Україна стане в один ряд із Польщею, Німеччиною, Францією чи Китаєм щодо застосування ефективних технологій переробки небезпечних відходів.

В Україні таке устаткування закуплене та вводиться в експлуатацію вперше.

Потужність закупленої технологічної лінії по переробці ртутних ламп складає близько 500 трубчастих або близько 800 компактних люмінесцентних ламп в годину (200 кг в годину). Така потужність дозволить практично повністю покрити потреби Західного регіону України в такого роду послугах.

Основним критерієм ефективності використання даного обладнання є застосування практично безвідходної технології, або як її ще називають технології "zero waste". Практично усі компоненти, отримані в результаті переробки ламп, можуть бути використані у якості вторинної сировини.

В результаті виконання проекту було не тільки закуплене саме обладнання, але й відремонтовано та повністю реконструйовано цех, у якому це обладнання буде надійно та безпечно функціювати. Це дає новий поштовх для ефективного використання та освоєння промислових територій міста Львова, зокрема території ТЕЦ-2.

За словами координатора проекту Оксани Війтик, оскільки лінія повністю автоматизована, працюватимуть тут всього 2 працівники, для яких представники компанії-постачальника вже провели навчання. Збір використаних ламп від населення після отримання документів дозвільного характеру здійснюватиметься на базі двох уже закуплених пересувних приймальних пунктів – еко-бусів.