Завершено юридичний аналіз правових підстав у сфері поводження з відходами побутового електронного та електричного устаткування у місті Львові

Завершено юридичний аналіз правових підстав реалізації заходів у сфері поводження з відходами побутового електронного та електричного устаткування у місті Львові, на підставі якого проведено наступні узагальнення:

1) Проблема поводження із відходами в Україні стоїть доволі гостро, причиною чого, серед іншого, є неефективне національне законодавство.

2) Невиправдано складний механізм регулювання у сфері поводження із відходами (ліцензування та отримання дозволів і лімітів) негативно впливає на можливості формування систем поводження із відходами електронного та електричного устаткування на місцевому чи регіональному рівнях. Як результат, більшість відходів такого типу, що утворюються у побуті, потрапляють у тверді побутові відходи, що у подальшому призводить до негативного впливу на довкілля.

3) Доцільно провести перегляд національного законодавства у сфері поводження із відходами для досягнення наступних результатів:

  • Зменшення кількості дозвільних документів шляхом їх об'єднання чи відміни.
  • Спрощення процедури одержання дозволів (у т.ч. шляхом застосування механізмів електронного урядування) та збільшення строку їх дії.
  • Встановлення обґрунтованих порогових меж (вагових, кількісних), перевищення яких вимагатиме оформлення дозвільних документів.

4) При перегляді національного законодавства варто використовувати відповідні досвід та підходи Європейського союзу та окремих країн ЄС.

5) На місцевому рівні першочерговим пріоритетом є створення системи роздільного збору побутових відходів електричного та електронного устаткування та відпрацьованих батарейок.

6) Одним із найбільш оптимальних способів збору таких відходів невеликого розміру (дрібна побутова техніка, відпрацьовані батарейки та люмінесцентні лампи) є залучення до цього процесу магазинів, що торгують ідентичним товарами, а також навчальних закладів (у частині батарейок).

7) Зважаючи на приведені вище неоднозначності законодавства, доцільно звернутися до уповноважених органів виконавчої влади на предмет роз'яснень щодо:

  • віднесення батарейок та інших хімічних джерел струму до небезпечних відходів та необхідності одержання ліцензій на поводження із ними;
  • необхідності одержання ліцензій на поводження із небезпечними відходами магазинами, які виділяють площі для тимчасового розміщення відпрацьованого електронного та електричного устаткування, за умови, що подальше поводження із такими відходами здійснюється спеціалізованими підприємствами.